Polikarbon çatı uygulamaları

Polikarbonların birçok olumlu özelliği sebebiyle kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Polikarbon levhalar çok yönlü kullanımı sebebiyle, çatı kaplamalarda kullanılmaktadır. Alüminyum levhalarla birleşimleri daha kolay hale gelmektedir. Kalınlıkları isteğe ve ihtiyaca göre değişiklik gösterebilecek olan polikarbonların diğer çatı malzemeleri ile karşılaştırıldığında önde olduğu görülmektedir. Bu noktada polikarbon çatı uygulamaları merak edilen konular arasında yer almaktadır.

İlk etapta polikarbon levhalar, dayanıklı oluşu ve kırılmalara karşı güçlü oluşu sebepleriyle çatı kaplamalarda başvurulan malzemeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çatı malzemesi denildiğinde akla ilk olarak yerleşim alanı olarak kullanılan binalar gelmektedir. Oysaki binalar dışında kubbe, tonoz, beşik ve benzeri alanlarda kullanım imkânı sunmuştur.

Polikarbonların her alanda kullanılmasını belirleyen bazı özellikleri bulunmaktadır. Bunların başında belirtildiği gibi kullanışlı ve dayanıklı olmaları gelmektedir. Sıcaklığa ve soğuk havalara karşı dirayetli oluşu, gün ışığının veya yapay ışıkların dağılımını eşit şekilde sağlaması, ısı yalıtımı sağlaması, hafif olması nedenleri ile her alanda kullanılmaları olanaklı hale gelmektedir.

Polikarbon çatı montajı, gelinilen en kolay bölüm olarak bahsedilebilmektedir. Öncelikle polikarbonların her alanda kullanılabileceği göz önüne alındığında, (üst geçitler, ev ve iş yerleri, otobüs durakları, spor kompleksleri, cafe ve restoranlar, yürüyüş yolları) bununla birlikte uygulanmak istenilen alanın ölçüleri ile birlikte renk seçeneğine de karar verdikten sonrası kolay bir işlem olmaktadır. Polikarbon levhalar arasına alimünyum çıtalar kullanılarak montajı tamamlanmaktadır.

Bizi Puanla!