Polikarbonat Levhalarda Yangın Sınıfı ? | Fire classification| B-s1.d0 EN 1350-1

Bu yazımızda şeffaf plastik levhaların en dayanıklısı olan polikarbonat levhaların yangın sınıflandırmasını anlatacağız. Polikarbonat malzeme yangın sınıflandırmasında B-s1.d0 olarak  derecelendirilmektedir. 

Avrupa Standardı EN 13501-1
Geçmişte her avrupa ülkesinin kendi normları varken , Avrupa birliği
sonrası kaliteyi artırmak ve evrensel bağlamda ortak noktada buluşabilmek için uyumlaştırılmış standartlara geçildiğinde bu durum değişti. Rusya’nın yanı sıra Asya , Orta doğu ve Afrika’daki önemli sayıda ülke bu standartları kullanmaya başladı.
B-s1.d0 ne anlama gelir ?
Class B
Öncelikle B ürünün sınıfını gösterir. Şeffaf plastik levhalar içinde B sınıfından daha iyi derece yoktur! En azından yapı sektörü için olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz.Yanan parçadan bir saniyede çıkan ısı miktarının 120 watt ve altı olduğunu belirtir.
Smoke emission during combustion
s1 ise ; smoke kelimesinin baş harfi olan s ile temsil edilir yani duman ile alakalıdır. Yangın esnasında duman emisyonu derecesini gösterir.
s1-s2-s3 olarak sınıflar vardır. Polikarbonat malzeme burada s1 olarak
sınıflandırılmıştır. Yangın esnasında zehirli toksik gaz çıkarmadığını
belirtir. 
d0 –Production of flaming droplets / particles during combustion
Yangın esnasında eriyerek oluşan damlacıkların alevi yayma kapasitesini gösterir. d0 ın anlamı ‘’ alev yaymaz ‘’ özelliktedir.
Oldukça sık kullanılan ve solid polikarbonat levha ile sürekli karıştırılan ve karşılaştırılan pleksi diye tabir ettiğimiz akrilik ( PMMA ) levhaların yangın sınıflandırmasında E kategorisinde  olduğunu biliyor musunuz?
Tabloda görebileceğiniz üzere E sınıfının s ve d bölümleri dahi yoktur.
Oldukça yanıcı özellikte olduğu açıkça belirtilmiştir. Şeffaf çıra tabirini haketmiyor mu sizce de ?
polikarbonat yaygın tablosu
Bizi Puanla!