Polikarbonat Kullanım Alanları

polikarbonat kullanım
polikarbonat kullanım

Fabrika camları gibi yerlerde ışığı geçiren ve ısıyı içeride tutan bir malzeme kullanmak gerekmektedir. Bu gibi amaçlarla kullanılan polikarbon levhalar son dönemlerin en çok rağbet gören akrilik levhaları arasında yer almaktadır. Polikarbonatlar kısaltılmış adıyla PC olarak da anılırlar. Bu levhalar oldukça dayanıklı ve esnek bir yapıya sahiptirler.

Polikarbonat levhalar nerelerde kullanılır?

Örneğin bir kış bahçesi yaptırmak istediğinizde ısı içeride kalsın ama gün ışığından da yararlanayım istersiniz. Dışarıda kar yağarken siz sıcak bahçenizin tadını çıkarmak istersiniz. Bu durum bu levhalar sayesinde mümkündür. Polikarbon bünyesindeki maddeler sayesinde ısıyı içeride tutar. Dışarıdan gelen güneş ışınlarıyla ortamın daha da ısınmasını sağlar. Ayrıca sağlamış olduğu ses yalıtımı ile de huzurlu bir zaman geçirmenizde büyük etkendir.

Bu levhalar güneş ışınlarını bünyelerine çekerek doğal ısınma yöntemi sağlarlar ki bu da güneş enerjisi ile çalışan panellerin yapımında kullanılmalarının sebebidir.

Bunların dışında binaların dış cephe kaplamasında, gözlük camlarında vs. de kullanılabilirler. Binalar arasındaki geçiş köprülerinde de bu malzemelerden yararlanılır. Bunun dışında spor salonlarında da büyük oranda polikarbon malzeme tercih edilmektedir.

Bu levhalar tabiat şartlarına karşı oldukça dayanıklıdırlar. Standart bir ebatının olmasının yanında istediğiniz ebatlara göre de düzenlenebilirler. Eğimli çatılar için kurulumlarında herhangi bir sorun çıkmaz. Oldukça esnek olmasının yanı sıra kırılmaya karşı da dirençlidir. Bu esnek yapısı sayesinde ona kolayca şekil verebilirsiniz.

Bizi Puanla!