Polikarbon ve ham maddesi!

polikarbon ham maddesiPolikarbon ham maddesi, termoplastik maddeler arasında özel bir grubu oluşturmaktadır. Halk arasında genel olarak Polikarbon olarak bilinmektedir. İşlenmesi ve şekil vermesi oldukça kolay bir madde olarak bilinmektedir. Polikarbonat maddesi özellikle imalat sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmakta olup kullanım alanı bununla da sınırlı değildir. Polikarbonat maddesi adını kendi kimyasal omurgasında yer alan karbon gruplarından almaktadır. Daha açık bir ifade ile içinde uzun molekül zincirinde karbon grupları ile birbirine bağlanan fonksiyonel gruplara sahip olmasıdır. Polikarbonatlar darbeye karşı yüksek dayanıklılığa sahip olup, yüksek ışık geçirgenliği nedeni ile genel olarak seralarda ya da çatıların inşası için kullanılmaktadır.

İlk olarak 1956 yılında üretilen polikarbon ham maddesi bis-fenol A maddesinin pirdin katalizörü ile birlikte fosgen maddesi ile polimerizasyonu ile üretilmektedir. Tepkime sırasında kullanılan pirdin maddesi tepkimenin tan ürünü olan hidroklorik asidin dengelenmesi ve ortamdan uzaklaştırılması açısında büyük bir öneme sahip olup olmazsa olmaz bir madde olarak kabul edilmektedir. Ticari olarak levha şekli verilerek kullanılan madde genel özellikler açısında polyester ile çok fazla benzer özellikler göstermektedir. Polyesterden farklı olarak polikarbonat maddesinin erime noktası çok tüksek sıcaklık değerlerine sahip olmasıdır. Darbeye karşı dayanıklılığı, mekanik dayanıklılığı ve ısıya olan dayanıklılığı ile polikarbonat maddeler diğer plastik maddelere göre çok daha kaliteli ve uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır. Ayrıca polikarbonatın kullanım alanı oldukça geniş olmakla birlikte kullanım alanı her geçen gün daha da yayılmaktadır.

Polikarbon ham maddesi en yaygın olarak bis-fenol A grupları ile bağ kuran karbon gruplarının oluşturduğu polimer zincire sahip çeşidi kullanılmaktadır. Bu tip polikarbonatlar oldukça dayanıklı olmakla birlikte genel kullanım alanı kurşun geçirmez camların yapımıdır. Karakter olarak metakrilat maddesi ile benze olmasına rağmen polikarbonat maddesi çok daha dayanıklı ve pahalı bir yapıya sahiptir. Bu polimer plastik cinsi oldukça saydam olmakla birlikte yüksek ışık geçirgenliği ile diğer polimer plastik türlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca optik ve mekanik özellikler açısında üstün değerlere ve özelliklere sahip olması nedeni ile gözlük camı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

2/5 - (1 vote)