Her Yerde Polikarbonat

polikarbonat
polikarbonat

Polikarbonatlar aslında çoğu insanın tanımadığı malzemelerdir, ancak bu malzemleer günlük hayatta kullanılan birçok eşyanın içerisinde yer almaktadır. Örneğin CD ve otomobil far camları polikarbonatlardan oluşmaktadır. Bunların yanı sıra bebekler için vazgeçilmez olan biberonlarda bile polikarbonatlar yer almaktadır. Ayrıca birçok insanın kullandığı yakın ya da uzak gözlüklerde de polikarbonat yer almaktadır. Polikarbonatların optik ve mekanik özelliklere sahip olması bu maddelerin gözlük camlarında kullanılmasına neden olmaktadır.

Polikarbonatların en bilinen özelliği darbelere karşı oldukça dayanıklı olmalarıdır. Bu nedenle inşaat sektöründe polikarbonatlardan sıkça yararlanılmaktadır. İnşaat sektörünün yanı sıra endüstride de birçok alanda adından bahsettirmektedir. Ayrıca polikarbonatların dayanıklılık sağlaması bankalar için büyük bir avantaj olmuştur. Güvenlik önlemleri açısından sıkıntı yaşanmaması gereken yerler olan bankalar inşa edilirken polikarbonatların kullanılması neredeyse zorunlu bir hale gelmiştir. Ancak halen polikarbonat malzemesinin en fazla kullanıldığı alan inşaat alanıdır.

Polikarbonatların yoğunluğu 1.20 g/cm3 olarak belirlenmiştir. Bunun yan ısıra kullanım sıcaklık aralığı -100 ile +135 derece arasında değişen bu malzemenin erime sıcaklığı da 270 ile 380 derece arasındadır. Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere polikarbonatlar oldukça dayanıklı malzemelerdir. Polikarbonatların dayanıklı olması bu malzemelere şekil vermenin zor olacağı anlamına gelmemektedir. Aksine polikarbonat malzemesine şekil vererek levha haline getirmek oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra polikarbonattan oluşan levhalara da şekil vermek zor bir iş değildir.