Polikarbonat Yaygınlaşıyor!

polikarbonat.com
polikarbonat.com

Polikarbonat son yıllarda gerek dünya genelinde gerekse de ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle levha olarak kullanılan polikarbonatlar çeşitli sektörlerde birçok kişiye farklı konularda avantaj sağlamaktadır. Farklı şekillerde kullanılmaları da yine bu avantajlarını artırıyor.

Polikarbonatlar en çok çatı kaplamalarında karşımıza çıkıyor. Özellikle polikarbonatın teknik özelliklerinden dolayı çatılarda kullanımı en uygun malzemelerden bir tanesidir. Hafif olmasının yanı sıra ışık geçiren özelliğinin de olması sayesinde özellikle güneş ışığına ihtiyaç duyulan ortamların çatılarında Polikarbonat kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

Polikarbon çatılar güneş ışığını doğrudan geçirerek ortama almazlar. Polikarbonatlar içerisinde bulunan özel filtreler sayesinde güneşin zararlı ışınları arındırılmakta ve güneş ışığı daha sonra ortama aktarılmaktadır.

Polikarbonat malzemelerin bir diğer özelliği ısı kaybının önüne geçmesidir. Sahip oldukları ısı yalıtım özellikleri ve dizayn şekilleri ile ortamların ısı kaybının tamamen önüne geçmektedir. Ayrıca sıcak ve soğuk bükme işlemleri ile kolayca şekillendirilebilen polikarbonat malzemeler her türlü iklim koşulunda kolayca kullanılabiliyor.

Polikarbonat malzemeler diğer malzemelere göre oldukça dayanıklıdır. -40 ve 115 derece aralarında sağlamlıklarını koruyan bu malzemeler aynı zamanda yağmur sularını geçirmeyen bir özelliğe sahiptir.

Polikarbonat malzemeler günümüzde bu avantajlarından dolayı yaygın olarak kullanılsa da kimi zaman dizayn ve tasarım amaçlıda kullanılmaktadır. Özellikle farklı renklerinin mevcut olması sayesinde istenilen renkteki polikarbonatlar tercih edilerek kullanılabiliyor. Bu da istediğiniz tasarımı oluşturmanızda size kolaylık sağlamaktadır.