Polikarbonat Size Seçenek Sunuyor

polikarbonat
polikarbonat

Polikarbonat Malzemelerin Kullanım Alanları

Son yılların en çok kullanılan malzemeleri konumuna gelen Polikarbonat günümüzde birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde kullanıldığı her alanda farklı avantajlar kazandırmayı başarıyor. Peki, polikarbonat malzemeler günümüzde hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Polikarbonat malzemeler günümüzde en çok inşaat sektöründe kullanılıyor. İnşaat sektöründe genel olarak güneş ışığının ortamlara daha fazla girebilmesi için çatı kaplaması amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca ağırlığının çok düşük olması da camlara göre daha az statik kuvvetin yapı üzerine yüklenmesini sağlamaktadır. Tabi inşaat sektöründe kullanım amacı sadece bununla sınırlı değil. Bunun yanı sıra daha ucuz olması ve ısı yalıtımının camlara göre daha iyi olması nedeniyle camların olduğu noktalarda da polikarbonat malzemelerin kullanımı oldukça fazla oluyor. Özelliklede plaza gibi camlı yapılarda bu malzemelerin yaygın olarak kullanıldığını görebilirsiniz.

Polikarbonat malzemeler bunun yanı sıra mimarlık alanında da çok yaygın kullanılıyor. Nedeni ise farklı renk seçeneklerinin mevcut olması ve çok kolay şekilde verilebilmesidir. Bu sayede farklı renklerde ve tasarımlarda binalara imza atılmak istenildiği zaman genelde polikarbonat malzemeler kullanılmaktadır.

Bir diğer kullanım alanı ise gözlüklerin ve araç farklarının camıdır. Kırılma olasılığı oldukça düşük olduğundan ve kırıldığında riskli bir durum teşkil etmediğinde gözlük camlarında polikarbonat malzemeler kullanılır. Aynı şekilde kırılma oranı düşük olduğu için araç farlarında da polikarbonat malzemeler tercih ediliyor. Kısacası polikarbonat malzemeler günümüzde inşaat sektöründe otomotiv sektörüne kadar birçok alanda kullanılabilmektedir.

Bizi Puanla!