Oluklu polikarbon levhalar

polikarbonOluklu Polikarbon Levha

Polikarbon ana malzemesi, termoplastiklerin özel bir grubu olarak tanımlanmaktadır. Bu maddenin kimyadaki adı polikarbonat olarak belirlenmiştir. İşlenmesi, kalıplanması ve ısı verilerek şekil verilmesi oldukça kolay bir maddedir. Bu tip plastik maddedeler özellikle imalat sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Adını kendi kimyasal omurgasında bulunan karbon gruplarının adına almaktadır. Polikarbon olarak adlandırılmış durumda olan bu maddeye bu adın verilmesinin nedeni ise uzun molekül zincirlerinde karbon grupları tarafından bağlanan fonksiyonel gruplara sahip olmasıdır. Bu plastik madde darbeler karşı dayanıklı, ışık geçirgenliği yüksek hafif bir maddedir. Isıya ve yağmura dayanıklılığı ile yüksek ışık geçirgenliği nedeni ile çatı kaplamalarında ay da seralarda oldukça sık rastlanmaktadır.
Polikarbon ana malzemesi ilk olarak 1956 yılında Bayer Laboratuvarlarında üretilmiş bir madde olup, bis-fenol A maddesinin pirdin katalizörü aracılığı ile fosgen ile polimerizasyon işlemi sonucu ortaya çıkan bir üründür. Tepkimede kullanılan piridin maddesi yan ürün olarak ortaya çıkan hidroklorik asidin ortamdan giderilebilmesi açısından mutlaka bulunması gereken bir maddedir. Polikarbon maddesinin üretiminin karışık ve pahalı olması nedeni ile hala büyük bir tartışma konusudur. Ticaret sahasında ince levhalar olarak kullanılan madde polyesterler ile hemen hemen benzer özellikleri göstermektedir. Öte yandan Polikarbon maddesinin erime noktası çok yüksek değerlere sahip olan termoplastiklerdir. Polikarbonlar darbeler karşı dayanıklılığı, termik dayanıklılığı ve mekanik dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu madde pek çok alanda kullanıma sahip olup, kullanım alanları her geçen gün daha da artış göstermektedir.
Polikarbon ana malzemesinin en yaygın tipi ise bis-fenol A grupları ile bağlanmış karbon gruplarının oluşturduğu polimer zincire sahip olanlarıdır. Bu tip polikarbonlar oldukça sağlam olmakla birlikte genel olarak kurşun geçirmez cam yapımı için kullanılmaktadır. Karakteristik olarak polimetil metakrilat maddesine oldukça benzemesine rağmen Polikarbon çok daha dayanıklı ve pahalıdır. Ayrıca bu polimer cinsi fazlası ile şeffaf bir yapıya sahip olarak ışık geçiren bir yapıya sahiptir. Birçok camdan daha saydam olması ve optik ve mekanik özellikleri ile birlikte gözlük camı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Diğer bir adı ile polikarbonat da denilebilinir. İsim gibi moleküller zincirinin karbonat grupları fonksiyonundan gelmiş olarak bilindiğini sizlere sunabiliriz. Bu gün için en çok modern mimaride kullanıldığını görmekteyiz. Kullanım alanı çok fonksiyonlu olmaktadır. Belkide bilmediğimiz bir çok şey de kullanılmaktadır. Bizler örnekleri size ilettikçe şaşırabilirsiniz. Oluklu polikarbon levhalar, uygulaması kolay ve fiyatları uygun olduğu için en çok tercih edilen üründür. Cam’a göre daha dayanıklı ve camdan çok daha hafif olduğu için daha çok kullanılan bir üründür. Yüksek ısı yalıtımı sayesin de insanların en çok tercih ettiği ürün olma özelliğine sahip olmaktadır. Güneş ışınlarından ultraviyole ışıklarının süzülmesin de yararı olan bu malzeme, süzerek verdiği ışıkla çok canlı ve yüksek kalite de kötü ışınlardan korumakta ve zararlı ışınları yok derecesine indirir derecesin de fayda sağlamaktadır. Bu doğrultu da çok tercih sebebi olmuştur.
Standart ölçülere 210 x 600 cm sahip bir üründür. Sipariş edildiği istendiği takdir de uzunluk boyutu değişebilir, uzatılabilir. Oluklu polikarbon levhanın kullanım alanlarına baktığımız da sera ve kış bahçelerin de, çatı yapımın da, reklam panoların da, giriş saçakları, fabrika ışıkların da gibi bir çok alan da kullanılmaktadır. Işığı izole edip içeriye daha net daha aydınlık bir hava katmaktadır. Ve zararlı güneş ışınlarını kırdığı için de tercih sebepleri arasında yer almakadır. Özellikle alev yaymama özelliğinden ötürü uluslar arası yangın standartlarına uygun görülmüştür. Yapılışından sonraki sürece baktığımız da estetik durması da tercih sebepleri arasın da yer almaktadır. Verandaların yapılışın da çokça tercih edilmektedir. Kullanış alanı çok kapsamlı olup; sağlık, inşaat, su spor alanları, sağlık, güvenlik sistemleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.
Su ilizasyonunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kalınlıkları 4, 6 ,8, 10, 16 mm’dir. Renk seçenekleri olarak: kırmızı, bronz, mavi, şeffaf, yeşil, gri ve beyazdır. İklim koşulları olarak -40 dereceden +120 dereceye kadar dayanıklılık göstermektedir. Uzun ömürlü ürünler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oluklu polikarbon levha diğer adıyla oluklu polikarbonat da denilebilir.

Bizi Puanla!